Atatürk’ün Hayatı Özet

Kategori: Atatürk

                Atatürk’ün Hayatı Özet (Kısaca)

      1881’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ne gitti. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından adına “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı.

    Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı.

      Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

     1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılâplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.

     Atatürk’ün hayatı, Türk milleti için adanmış, destansı bir yaşamdır.

Atatürk'le İlgili Tüm Konular...

Atatürk’ün Çocuklarla İlgili Özdeyişleri

Atatürk Anlatıyor

Atatürk ve 'Yürüyen Köşk'ü

Atatürk ve Öğretmen Anısı

Atatürk Neler Yapmıştır

Atatürk Resimleri

Atatürk ve Enver Paşa İçin Dokutulan İki Kilimin Hikâyesi

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Atatürk Şiirleri

Atatürk’ün Çocukluk Anıları

 www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa....

Copyright 2015 Eğitime Dair - Atatürk’ün Hayatı Özet. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri