Geri dönüşümü yapılabilen maddeler

Geri dönüşümü yapılabilen maddeler

Çöpün içindeki geri dönüştürülebilir malzemelerin önemli bir miktarını teknoloji atığı olarak da adlandırılan elektrikli ve elektronik malzemelerden ortaya çıkan atıklar oluşturmaktadır.

 

Diğer oluşan atıklar ise akümülatörler, araç lastikleri, beton, röntgen filmleri, yiyecek ve içecek ambalajlarında kullanılan plastik ve cam atıklar, kağıt, karton, demir, çelik, bakır, alüminyum, kurşun, piller, kauçuk, kemik, tekstil parçaları, motor yağları ve atık yağlardır.

Geri Dönüşüm(Recyclıng) Süreçleri

Kaynakta Ayırarak Toplama;

Değerlendirilebilir nitelikli atıkların oluştukları kaynakta çöple karışmadan ve kirlenmesine izin verilmeden ayırarak toplanması. Bu şekilde bu tür atıkların diğer çöplerle karışmadan ayrı toplanması geri dönüşüm basamaklarında zamandan tasarruf sağladığı gibi kirlenmesinin önlenmesi ile ayrıca yıkanmasına gerek kalmayacaktır. Buda yeniden yıkanmasına engel olacağından sudan da tasarruf sağlanmış olacaktır.

Değerlendirilebilir Atıkları Ayrı Toplama;

Bu işlem değerlendirilebilir atıkların (elektrikli-elektronik atıklar en güzel örneğidir) çöple karışmadan temiz bir şekilde ayrı toplanmasını sağlar.

Sınıflama;

Bu işlem kaynağında ayrı toplanan malzemelerin akümülatörler, araç lastikleri, beton, röntgen filmleri, yiyecek ve içecek ambalajlarında kullanılan metal, plastik ve cam atıklar, kağıt, karton, piller, kauçuk, kemik, tekstil parçaları, motor yağları ve atık yağlar bazında sınıflara ayrılmasını sağlar. Bu sınıflama değerlendirilecek çöplerin ayrı ayrı olarak geri dönüşüm tesislerine ulaştırılması sağlanacaktır. Kaynağında sınıflama yapılmadan toplanan çöpler ana çöp alanlarına taşınarak bu bölgelerde ayrıştırılarak yeniden değerlendirilme işletmelerine taşınacaktır. Kaynağında sınıflara ayrılması zaman, nakliye ve işçilikten tasarruf yapılmasını sağlayacaktır.

Değerlendirme;

Fiziksel ve/veya kimyasal yöntemlerle temiz ayrılmış kullanılmış malzemelerin ekonomiye katılması işlemidir.

Geri Dönüşüm Ürününün Ekonomiye Kazandırılması;

Geri dönüştürülen ürünün yeniden kullanıma sunulmasıdır.

Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri Dönüşüm Ambalaj

Geri dönüşümü yapılabilen maddeler

Geri Dönüşümün Yararları Nelerdir?

Çevre kirliliği nedir ve çeşitleri

Hava Kirliliği

Su Kirliliği

 www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa....

Copyright 2015 Eğitime Dair - Geri dönüşümü yapılabilen maddeler. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri