Teknoloji tasarım sorunları

Teknoloji tasarım sorunları

Teknoloji tasarım sorunları, derste öğrencilerin genelde üzerinde düşündüğü ve çözmeye çalıştıkları konulardır. 

Sorunlar deyince hemen kısa ca şöyle özetleme yapabilirim. 
1- Öğrencinin, toplumun ve okulun ders için hazır bulunuşluk derecesinin yeterli olmayışı... 
2- Sınıflarda teknik donanım azlığı.. 
3- Programın derinliğinin azlığı... 
4- Öğrencilere derse paralel olarak gideceği yönerge nihayetinde formlardan oluşan bir kitabın verilmeyişi... 
5- Sınıfların bazı yerlerde halen ikiye bölünmemesi... 


Şimdilik bunlar aklıma geldi ama devamı gelecek. Okuyan arkadaşların lütfen konu üzerinde düşünüp, sorunlarını paylaşmalarını beklemekteyim. Herkes dersin iyi olmasını istiyor ama maalesef paylaşım konusunda hiçbir adım atılmıyor. 
Öğrencilerimizin en önemli sorunu düşünmek!.Malesef çocuklarımız düşünmeyi bilmiyorlar,Her zaman hazıra kondukları için ki bu onların hatası değil tabi .Aileden başlayıp okul hayatına kadar ve daha sonrası için hep birileri onlar için düşünmüş sanki ve bu yüzden de kesinlikle düşünmeyi bilmiyorlar.
Bu nedenlede sorunlar karşısında hep tepkisizler nasıl, neden ,niçin,v.s soruları sormuyorlar. Hani ilk okulda başlarız (3N 1K )Neden ,Niçin,Nasıl,kİm için bunlar hep havada kalmış sanırım.Ki bizim dersimizde düşünmemeyen öğrenci yapamıyor.Bu nedenlede ilk önce nasıl düşünmeleri gerektiğini anlatmakla işe başlamalıyız.Özellikle Kurgu Kuşağı bunun için ideal bir adımdır.Öğrenciye en basitinden bir obje gösterip sen olsaydın bunu Nasıl yapardın? ,ne eklerdin? ,Neyi değiştirirdin?bu sorular sınırsınız istediğinizi sorun yada öğrenci kendi sorsun kendi cevaplasın hatta arkadaşlarını da katıp işe beyin fırtınası yapın.

Bunu en az 1 -2 hafta pekiştirin.Bu anlattıklarımı tabiki bir çok arkadaşım en iyi şekile uyguluyordur benimki yeni arkadaşlara hatırlatmadır yanlış anlaşılmasın.!Bu arada diğer temel derslerde öğretmen sorar, öğrenci cevaplar.bizim derimizde öğrenci sorar ,sorgular,yine öğrenci cevaplar yani tamamen öğrenci merkezli bir ders yapılır... öğrenciyi sürekli merkezde tutabilene ne mutlu! 
www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa... 
Yani işimiz çok zor arkadaşlar.Ama biz öğretmenler zoru severiz ,sevmeseydik öğretmen olamazdık ... 
Copyright 2015 Eğitime Dair - Teknoloji tasarım sorunları. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri