Yapım Kuşağı Kısaca Nedir?

Yapım Kuşağı Kısaca Nedir?

Yapımadında da anlaşılacağı üzere bilim ve teknolojinin etkisiyle var olanları inşa etme bir araya getirip üretmedir.

Üretmek için insanın yapması gereken aşamalar vardır. Yapım kuşağında günümüz şartlarında yapılabilecek çalışmalar ele alınmalıdır. Günümüzdeki teknolojiye yapılmayacak çalışmalara çözüm bulmuyoruz.

İlk önce hayal merak ve düşüncelerimizden bir kaçını listeliyoruz. Listede akıl ve mantığımıza uygun en önemli konuyu seçiyoruz. Bir sorun ve ihtiyaca çözüm bulabileceği ne varsa onu ele almalıdır.

Bu kuşaktaki yol haritamız tasarım sürecidir. Tasarım sürecine göre ele alacağımız konuyu geliştirip üretiyoruz. Yapım aşamasında ortaya ürünün kendisi, maketi veya modeli  çıkabilir. Gerçekleştireceği ortam yoksa başkasından da destek alabilir. Önemli olan fikrin öğrenciye ait olmasıdır. Tüm olumsuzluklara rağmen ürünü gerçekleştirme aşamasında sıkıntı yaşarsa süreçte değerlendirilebilir. Dersin temel hedefi öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre tasarım yapması veya kullanılan bir nesneyi daha kullanışlı hale getirmesi için değişiklikler yapmasıdır.

Tasarım sürecine göre yapacağımız çalışma daha kolay yapılır. Ele aldığımız konuya göre daha sonra elimizden geliyorsa onu yapıyor yani gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirme safhasında çevremizden destek alabiliriz.

Günümüzdeki teknolojide uygulanan yöntem ve teknikler üretken insanlar (bilim adamları, mühendisler vb.) tarafından düşünülüp ortaya çıkarılmıştır. Düşünenler tasarlıyor işçilerde onu gerçekleştiriyor. Önemli olan düşünce, çözüm ve yapımın gerçekleşebiliyor, işe yarıyor olmasıdır.

Düşünene ve üretken toplumdan her zaman bir adım öndeler. Çünkü onlar çağın gereklerinin yerine getirip en üst refah seviyesindedir. Tüketen toplumlar ne yazık ki hep üretken toplumların teknolojilerini almak zorundalar.  Bir bağımlı gibi yaşar ve insanlığa faydası dokunmaz…

Yapım kuşağı sayesinde her birimiz birer mühendis birer mucit olabilirsiniz. Yeter ki isteyiniz. Düşmesini beklemeyin çalışın, üretin, farklı düşünün, sorunlara çözüm bulun uğraştıkça daha güzel işler yapmak için kendinizde güç bulacaksınız…

Saygılarımla...

 Yahya KARAKURT- Eğitmen

Yazarın Diğer Yazıları

Yapım Kuşağı Nedir

Yapım Kuşağında Neler Yapılır

Yapım Kuşağı İcatları

Yapım Kuşağında Dikkat Edilecek Hususlar

Yapım Kuşağı, İnovasyon Etkinliği

Yapım Kuşağı Alternatif Etkinlikler

Yapım Kuşağı Tanıtımı

Nasıl Üretelim

Üretiyoruz

Nasıl Tanıtalım

Tasarım Süreci

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa....

Copyright 2015 Eğitime Dair - Yapım Kuşağı Kısaca Nedir?. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri