Örnek Reklam Senaryoları

Örnek Reklam Senaryoları

Doğuş Çay 
Adam elinde bir termosla kıraathane'ye girer. Çaycıya bir çay söyler ve masaya oturur. Gelen çaydan bir yudum alır ve beğenmez. Bardağı müsait bir yere boşaltır ve boşalan bardağı termosundaki çay ile doldurur. Adam keyifle çayını içerken etraftakiler ona bakmaya başlarlar. Çaycıda hafif kızgındır. Yan masadan biri sorar "Hayırdır hemşerim". Adam termosu işaret ederek yüksek sesle "Ben nerede, Doğuş Çay orada" der. 
Ertesi gün herkes elinde bir termosla gelince, çaycı hemen çırağını Doğuş Çay almaya yollar 

Çaylar 
Bir koy kahvesi oyuncular ;ocakcı , çaycı çocuk,ahali bidigimiz figuranlar 
Figuranlar kahvesi 
Sahne 1 genel cekim ; 

- sabah kahve acılır ocakcı çayı demler x marka cay (görüntü sansürlü) 
- kahve dolmaya başlar 
- ocakçı çaylar tavsan kanı diye bağırır (çayı dışarıdan yeni getirtiğini ballandırarak millete anlatır ) 
- tam çayları koyar caylar bulanık ve kötüdür ahali aaa diye bozulur 
- iki kavga sahnelrinde bilinen figüran efelenir 
- biri yerli bircayı gösterir ve caycı onu demler herkes mutludur çaycı paketi öper 
caycı; yurdum cayı beni affet der sen bir tanesin birda sana ihanet edersem iki der 


Beyazın Çok Daha Ötesi 

Bu reklamda bir arenada geçmektedir. Sahada kızgın bir boğa ve onun karşısında bir matador vardır. Matodorun elinde herhangi bir bez yoktur. Matodor el hareketi ile boğayı kızdırmaya çalışıyordur, en sonunda boğa iyice kızar ve matadora doğru koşmaya başlarken matador sırtından beyaz bir bez çıkartır ve iki eliyle boğaya doğru açar. Boğa bu kar beyaz beze bakamaz, gözleri kamaşır ve koşarken sendeleyip yere yıkılır bu sırada dış ses “OMO’NUN GÜCÜ, GÖZKAMAŞTIRAN BEYAZLIK” der ve reklam sona erer. 
Sahip Çıkın 

Sabahın erken saatlerinde Mehmet efendi, mahmur gözlerle bakkalının yolunu tutar. Dükkanına geldiğinde kapısının açık olduğunu görür, şaşkın bir vaziyette içeriye girip neler olduğunu anlamaya çalışır ve heyecanla polis çağırır. Ekip geldiğinde dükkana hırsız girdiğini anlar ama ''nedense her şey yerli yerinde’’ diye düşünür. Daha sonra anlaşılır ki çalınanlar sadece bir kutu Albeni’dir. 
Ardından bir dış ses duyulur: 
''ALBENİ’NİZE SAHİP ÇIKIN’’ ya da ''KARŞI KOYAMAYACAĞINIZ LEZZET’’ 
Hayatın İçinden 

genç kız intihar etmek için köprüdedir..herkes toplanmıştır etrafına kızı intihar etmemesi için ikna etmeye çalışırlar fayda yok...kıza son model bir araba getirirler kız istemez, para dolusu çantayı vermek isterler kız komik bir şekilde kafasını sallar ve ağlamaya devam eder ama parayı istemez,sevgilisini getirirler kız ağlamayı keser sessizlik olur sevgilisi gülümser ama kız sonradan kafasını tekrar sallar ve ağlamaya başlar..herkes sıkılmıştır artık o sırada kızı izlemekte olan halkın arasından küçük bir çocuk albeni yemektedir..o sırada kıza doğru yürümektedir...cebindeki albeniyi çıkarır ve kıza uzatır kız intihar etmekten vazgeçer..sonunda sloganımız çıkar hayat albeniyle yaşamaya değer 

Büyük Buluş 

Bu senaryo 1940 lı yıllarda bir bilginin evinde, çalışma odasında geçmektedir. Odada ahşap bir çalışma masası vardır, Masanın üzerinde sağ tarafta hesap yapmak için bir abaküs, sol tarafta ise çevirmeli, manyetik eski bir telefon vardır. Duvarda ilkel, kaba bir takvim, odanın diğer köşesinde reklam müziğini çalan bir taş plak ve adamın arka tarafında randevularını hatırlatan ilkel bir saat vardır. Bu bilge kişi ise çalışma masasında bir şeyler ile uğraşırken, arka tarafında duran saat çalar ve saatten randevunun yazılı olduğu bir kağıt parçası düşer. Adam kağıdı alır ve okur, randevu saati geldiğini anlar ve ceketini giyerek kapıdan çıkar ve birkaç adım atar, durur, bir şey unutmuşçasına elini ceketinin cebine sokar sonrada kapıya doğru bakar. ( Çünkü adama lazım olan her şey evde kalmıştır. Abaküs, randevu saati, takvim, plak, telefon) Adam önüne doğru döner. Adamın önüne doğru dönemsiyle ev değişir ve şık bir ev olur, adam ise günümüz giyinimli şaç, sakal traşı olunmuş hale döner (Bu arada adamın eli hala cebinden çıkmamış ve yüzündeki bir şey unuttum ifadesi kaybolmamıştır) Sonra adam cebindeki cep telefonunu fark eder ve cebindeki telefonu çıkartır. Sonra adamın yüzündeki “bir şey mi unuttum” ifadesi gider, yerine “unutmamışım cebimdeymiş” ifadesi gelir ve adam yoluna devam eder. Bu sırada dış ses “Yanınızdaki Ofis” yada “Size lazım olan her şey ve daha fazlası için Nokıa 6710” der. 

Pazarlamacının İnadı 

Wilson adında bir adamın bir çivi fabrikası vardır ve reklama ihtiyaç duymaktadır. Pazarlamacı bir arkadaşı ile konuşurken arkadaşı "Wilson Çivileri"diye bir reklam ayarlayabileceğini ifade eder. 

—Bana bir hafta ver" der arkadaşı, "sana bir kasetle döneceğim". 


Bir hafta sonra pazarlama uzmanı Wilson'u görmeye gelir. Kaseti videoya koyar ve çalıştırır. 

Romalı bir asker Isa'yı Çarmıha çivilemekle meşgul, Yüzünü kameraya çevirir ve 

—Wilson çivileri kullanın, onlar her şeyi taşırlar" der. Wilson çılgına döner ve bağırır: 

-"Senin problemin ne? Bunu asla TV de göstermezler, sana ikinci bir şans veriyorum, ama kesinlikle Romalıların Isa'yı çarmıha germesi gibi şeyler istemiyorum" 

İkinci hafta pazarlamacı elinde başka bir kasetle gelir, Yine kaseti videoya koyar ve çalıştırır. Bu sefer kamera Romanın dışından merkeze doğru yakınlaşır ve çarmıha asılı İsa’nın önünde durur. Romalı bir asker yukarı bakar ve 'Wilson çivileri, her şeyi taşır'. 
Wilson kendini tutar bu sefer. 
—Sen beni anlamıyorsun, Çarmıhta bir Isa istemiyorum. Sana son şans veriyorum bir hafta içinde yayınlanabilecek bir reklamla gelmeni istiyorum!" 

Bir hafta daha geçer. Wilson sabırsızlıkla beklemektedir. Pazarlama uzmanı yeni kasetiyle gelir. Saçları uzamış, çıplak bir adam nefes nefese koşmaktadır. Bir düzine Romalı askerde peşinden kovalamaktadır. 
Tepenin başına gelirler ve askerlerden biri kameralardan birine dönerek 
şöyle der: 

—Keşke Wilson çivileri kullansaydık!'. 

Reklam Senaryosu Aşamaları

Copyright 2015 Eğitime Dair - Örnek Reklam Senaryoları. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri