Düzen Kuşağı Nedir?

Dünyada gün geçmiyor ki yeni bir gelişme olsun. İnsanoğlu sürekli bir değişim halinde olup yeniliğe ayak uydurmaktadır. Çevremizi incelediğimizde değişen zamanda sürekli tasarımlara rastlamaktayız. Tabiata baktığımızda muhteşem bir düzen vardır. Düzenin olabilmesi için düzen, ritim, tekrar olması gerekir. Yaşadığımız apartmandan, sınıftaki sıralarıma kadar her şey bir düzen dâhilindedir.

Düzenin ilk basamağı düşünmeye ilk adımdır. Yani tasarımın temelindeki olması gereken mantık şüphesiz tasarımız bir düzene göre ele alınmasıdır.  Doğada ve elimizle yaptığımız birimleri çoğaltıp bir bütüne varırız. Belirlenen bir şekille bir düzen dâhilinde bütüne ulaşılmaya çalışılır. 

Düzen kuşağı etkinliklerinde öğrenciler başlangıçta hangi düzeni oluşturacağına karar vermemelidir. Ortaya çıkacak düzen, arama ve deneme çalışmalarının sonucunda kendiliğinden ortaya çıkmalıdır. Örneğin; Öğrenci çalışmasına takı, ağaç, çiçek, ev eşyaları vb. yapacağım diyerek başlamamalı ve sonucu bunlara benzer ürünler olan çalışmalar kabul edilmemelidir.

 

Düzen kuşağı etkinliklerinde ortaya çıkan düzenin bir hacmi olmalı ve dengede durabilmeli, çoğalmaya imkân vermeli, tekrarlayan birimler açık ve anlaşılır olmalıdır. Zemine yapıştırılarak çalışılmamalıdır. Düzene gitmede kullanılan geometrik biçim orijinal formunu korumalı, şekil değişikliğine uğramamalıdır.

Sevgilerimle…

Yahya KARAKURT- Eğitmen

Yazarın Diğer Yazıları

Düzen Kuşağı

Düzen Kuşağı Değerlendirilmesi

Düzen Kuşağı Örnekleri

Düzen Kuşağı Projeleri

Düzen kusağı sergisi

Düzen Kuşağı Tanıtımı

Düzen Kuşağı Ürün Dosyası

Düzen Kuşağında Neler Yapılır

Düzen Kuşağı Atölye Çalışma Yönergesi

Düzen Kuşağı Ürün Dosyasında Bulunması Gerekenler

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa....

Copyright 2015 Eğitime Dair - Düzen Kuşağı Nedir?. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri