Teknolojik Gelişmelerin İnsan ve Doğaya Etkileri

Teknolojik Gelişmelerin İnsan ve Doğaya Etkileri

Teknolojik gelişmeler hayatı her zaman faklı etkilemiştir. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri irdeleyecek olursak her türlü gelişim farklı ve değişik ihtiyaçlara cevap vermiştir. Bazen bir ihtiyacı karşılayacak gelişmeler maalesef getirinin yanında olumsuz etkileri de beraberinde getirmiştir.

Yaşantımız var olduğu sürece hayatımızda her zaman çeşitli değişiklikler olmuştur. On yıl önce hayal diye tabir edilen kurgular günümüzde ve yakın gelecekte gerçekleşmektedir.Eskide iletişim aracı olarak kullanılan telefon kullanımı basit ve herhangi bir yan etkisi yoktu. Cep telefonlarının kullanımlarının artmasıyla birlikte bilim adamlarını da cep telefonlarının zararlarını düşünmeye sevk etti. Zira halen günümüzde birçok bilim adamı cep telefonunun yararlı mı yoksa zararlı mı daha bir karara varamadılar. Zira bilinen bir konu varda zararları tam belirginleşmese de zararları en aza indirecek tedbirleri almak en mantıklı olanıdır.

Günümüzün en önemli sorunlarından biride sera gazlarının aşırı kullanımından dolayı atmosfere salınan gazların etkisiyle ortaya çıkan küresel ısınma sorunudur.Küresel ısınmayla beraberinde tabiattaki olumsuz değişimler hayatımızı olumsuz etkilemektedir.

Neticede değişen teknoloji ve yeni cihazlar hayatımıza yön vermektedir. Hayatımızı kolaylaştıran icatları kullanarak zaman kazanmaktayız. İnsan sağlığı ve tabiata zarar vermeyecek her türlü gelişimi hayatımıza entegre etmek gerekir. Önemli olan insana ve doğa zarar verecek gelişmelere iyice incelemek gerekir. Zararın neresinde dönülürse kardır. Yeter ki duyarlı olalım, sağlığımıza ve geleceğimize sahip çıkalım.

 

Sevgilerimle…

Yahya KARAKURT- Eğitmen

Yazarın Diğer Yazıları

Çevreye Duyarlılık

20. Yüzyılda Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknolojideki Gelişmeler

Dünyayı Değiştiren Teknolojik İcatlar

Gelişmekte olan ülkelerde teknoloji

Nanoteknoloji

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa....

Copyright 2015 Eğitime Dair - Teknolojik Gelişmelerin İnsan ve Doğaya Etkileri . İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri