Öykü Metni Tamamlama

Kategori: Türkçe

ADI – SOYADI  :

SINIFI :       NO  :

 Öykü Metni Tamamlama

BALIKÇIL KUŞU

Bir balıkçıl kuşu, ................ kenarında her gün tutabildiği birkaç .............  geçinirmiş. Zamanla ihtiyarlayarak balık ............... duruma gelmiş.Bu gidişle açlıktan ................ anlayınca, avlanmayı kolaylaştırmak için bir ...............  kurmuş ve gölde bulunan bir yengece demiş ki : “Geçen gün buraya ................... geldi. Göle avlarını atarak ne kadar balık varsa hepsini .................. söylediler. Zavallı ................yüreğim acıdı. Şu gölde nesilleri kuruyacak. ”

 

Yengeç, balıklarla beraber kendisnin de .................... anlayınca telaşla bu tehlikeyi balıklara anlatmış. Hepsinin .............. başlarından gitmiş . Kendilerini ................ için bir ............... aramaya başlamışlar, bulamamışlar. Sonunda yine düşmanları balıkçıl kuşunun ............ gelip kendilerini bu .................kurtarması için ricada bulunmuşlar, fikrini sormuşlar.

 

Balıkçılın “Şurada büyük bir nehir var. Oraya ................... kurtulursunuz.” demesi üzerine, geniş nehirde enine boyuna kaçıp avcıların ................. kurtulabileceklerine balıkların ..............yatmış. Ama oraya nasıl gidecekleri meselesinde ............... kalmışlar. Buna da bir çare bulmasını yine düşmanları ..................... istemişler .

 

Balıkçıl kuşu, “Ah! Ben ............... olsaydım  sizi oraya pek kolay taşırdım. Şimdi ihtiyarladım. Ne kadar çalışsam, günde birkaçınızı gagama alıp taşıyabilirim. ” deyince hepsi sevinmiş. Bundan sonra balıkçıl, birkaç balığı alıp nehre diye bir ............... götürüp onları afiyetle ............... başlamış.

 

Böylece bir hayli ............... geçmiş. Göldeki balıklar, giden arkadaşlarının o büyük ................ enine boyuna dolaştıkları haberini alarak seviniyorlar, kendilerinin de bir an önce oraya ................. sabırsızlıkla bekliyorlarmış.

 

Nihayet bir gün yengeç de yer değiştirmeye özenerek ................... boğazına çengelleriyle sarılıp yola çıkmış.

 

Balıkçıl, yemek çeşnisinin değiştiğinden memnun olarak gidiyormuş. Ancak yengeç .................yaklaşınca balık kemiklerini görmüş ve işin iç yüzünü anlamış. Karşılaştığı .................. sabırla beklemektense, kendisini ...................  çalışmış. Kurtaramayınca çengelleriyle  balıkçılın boğazını sıkmaya başlamış, sıka sıka  onu  ............... öldürmüş.Böylece hem kendisini hem de gölde kalan balıkları yok olmaktan kurtarmış.

 

                                                                                                                       BEYDABA
                                                                                                  Kelile ve Dimne

ÖYKÜ METNİ TAMAMLAMA

     Bir fare, bir ............... yularından tutmuş, kurula kurula yola ............... Gururundan ................. sığamıyor, kendi kendine söyleniyordu :

 

- Ben ne büyük .................., koca bir deveyi ..................  tutmuş, çekip götürüyorum .

 

     Derken önlerine koca bir ............... gelmişti. Fare, ırmağı .................. durakladı. Suya .................., kuşkusuz boğulurdu. Deve , farenin ..................  görünce :

 

 - Hayrola dostum, dedi . Niçin durdun ? Dal şu .................., karşı tarafa geçelim.

 

Fare .................. kaçacak delik arıyordu. .................. büktü :

 

   - Ben bu ırmağı .................. geçerim, görmüyor musun, su çok derin ?

 

 Deve :

 

 - Hele bir görelim, ne kadarmış bu su , diyerek ırmağa .................. . Su ancak .................. kadar çıkmıştı. Güldü. Fareye :

 

   - A korkak cüce. Dediğin su ancak .................... boyu. Korkacak ne var, haydi suya dal da .................. geçelim.

 

   Fare titriyordu. Deveye .................. :

 

  - Ey büyük üstat ! Dizden dize fark var. Bu ırmak sana diz boyu ama bana koca bir .................. Sana iki adımlık bir .................., bana aşılamayan bir nehir.

 

  Deve dayanamadı:

 

  - Öyleyse bir daha ................. yok . Boyundan .................. işlere girişme. Kendin .................. boy ................... Haydi, titreyip durma, sıçra da .................. bin. Seni de senin gibi yüzlercesini de karşıya geçirebilirim. Bu sana bir .................. olsun.

 

İnsan kendisini iyi .................., hele aldatıcı gurura kapılmamalıdır.

                                                                                       Mehmet ÖNDER

 

                                                                          Mevlana’dan Hikayeler

                                                                    

www.egitimedair.net / Eğitime dair ne varsa...

Copyright 2015 Eğitime Dair - Öykü Metni Tamamlama. İçerik hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
Egitime Dair Ne varsa... by Guncel Egitim haberleri